Ce credem

Biserica Evanghelicǎ Baptistǎ Românǎ din Paris este o comunitate de credincioși care trǎiește prin harul lui Dumnezeu, pentru un scop întreit :

• sǎ-I aducǎ închinare lui Dumnezeu,
  • sǎ-i ajute pe credincioși în vederea creșterii spirituale,
  • sǎ vesteascǎ tuturor oamenilor vestea bunǎ a mântuirii din pǎcat

Iatǎ în câteva cuvinte care este crezul nostru :

• Noi credem într-un singur Dumnezeu manifestat în Sfânta Treime : Tatǎl, Fiul și Duhul Sfânt. Credem cǎ Dumnezeu este creatorul, susținǎtorul și stǎpânul absolut al întregii creații, singurul vrednic de închinare, adorare şi ascultare.
  • Noi credem că Biblia – Vechiul Testament şi Noul Testament – este inspiratǎ de Dumnezeu. Credem cǎ ea este revelaţia completă a voii Lui pentru mântuirea oamenilor. Ea constituie autoritatea divină şi finală în materie de credinţă şi conduită pentru toţi creştinii.
  • Noi credem în divinitatea și umanitatea Domnului Isus Cristos. Credem în nașterea Lui din fecioarǎ, în viața Lui fǎrǎ pǎcat, în minunile fǎcute de El, în moartea Lui înlocuitoare și rǎscumpǎrǎtoare de la cruce, în învierea Lui fizicǎ, în înǎlțarea Lui la dreapta Tatǎlui și în revenirea Sa în putere și glorie.
  • Noi credem cǎ Dumnezeu Duhul Sfânt este o persoanǎ. Credem în lucrarea de convingere, regenerare, sfințire și glorificare a Duhului Sfânt. Credem cǎ Duhul Sfânt îi umple pe credincioși și îi echipeazǎ pentru o viațǎ trǎitǎ dupǎ voia lui Dumnezeu.
  • Noi credem cǎ omul a fost creat dupǎ chipul și asemǎnarea lui Dumnezeu, având trup, suflet și duh. Omul a pacǎtuit și de aceea a pierdut relația privilegiatǎ pe care a avut-o cu Dumnezeu, în Eden. Mântuirea din pǎcat poate fi obținutǎ doar prin regenerarea lucratǎ de Duhul Sfânt.
  • Noi credem cǎ Biserica este compusǎ din acei credincioși, care prin credința mântuitoare în Isus Cristos au fost regenerați de Duhul Sfânt. Doar acești credincioși se calificǎ pentru membralitatea în biserica localǎ.
  • Noi credem cǎ sunt douǎ acte de cult pe care Biserica trebuie sǎ le practice, botezul și cina Domnului :

Botezul creștin este un act de ascultare de Dumnezeu care reprezintǎ moartea credinciosului fațǎ de pǎcat, îngroparea vieții vechi și învierea la o viațǎ nouǎ în Isus Cristos. Doar cei nǎscuți din nou, care au mǎrturia unui cuget curat se pot boteza. Botezul trebuie sǎ fie prin scufundare în apǎ, pentru cǎ acest mod exprimǎ cel mai bine semnificația lui. Botezul este o cerințǎ de bazǎ pentru membralitatea în biserica localǎ și participarea la cina Domnului.

Cina Domnului este un act de amintire a suferințelor și a morții Domnului Isus și o anticipare a revenirii Lui. Acest act are în centru pâinea și rodul viței, douǎ elemente care simbolizeazǎ trupul și sângele Domnului Isus.

• Credincioșii care au fost nǎscuți din nou trebuie sǎ trǎiascǎ pentru gloria lui Dumnezeu, dupǎ standardele biblice și sǎ creascǎ în credințǎ și maturitate spiritualǎ. Este voia lui Dumnezeu ca fiecare credincios sǎ fie plin de Duhul Sfânt și sfințit pe deplin, fiind separat de pǎcat și de lume și total dedicat lui Dumnezeu.
  • Noi credem cǎ Dumnezeu, la timpul hotǎrât de El și în modalitatea aleasǎ de El, va aduce lumea la momentul ei final. Dupǎ promisiunea Lui, Isus Cristos se va întoarce personal și vizibil pe pamânt. Cei morți vor învia și Cristos va judeca toți oamenii dupǎ faptele lor. Cei care L-au respins pe Cristos vor fi trimiși în iad, locul de pedeapsǎ veșnicǎ. Cei neprihǎniți vor primi rǎsplata lor și vor locui pe veci împreunǎ cu Domnul.